Czy trenerzy NLP drugiej generacji są lepsi od twórców?


Droga Carolyn,

Obecny stan rzeczy w środowisku NLP wprawia mnie w spore zakłopotanie. Ludzie, którzy wynaleźli NLP są uważani za geniuszy NLP. Jednocześnie mówi się, że nie można nauczyć się NLP na ich treningach. Najlepsi trenerzy NLP zostali wytrenowani przez twórców NLP, ale teraz wygląda na to, że uczą NLP lepiej. Chciałbym wiedzieć, co o tym myślisz…

Odpowiedź Carolyn:

Obecny stan rzeczy w środowisku NLP niestety pozostawia wiele do życzenia. Jest to zdecydowanie „rynek nabywcy”. Dlatego opublikowaliśmy artykuł „Jak wybierać trening NLP”. Jeżeli jeszcze go nie znasz, napisz pod adres tomasz.kowalik@metamorfoza.pl , przyślemy polskie tłumaczenie (od tłumacza). Pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję, gdzie odbyć trening.

W IDEA Seminars mamy ścisłą zasadę „nieobgadywania” innych ośrodków i instytutów, więc nie mogę komentować innych trenerów. Przykro mi. Myślę tylko, że trening u twórców może być ciekaym doświadczeniem (w zależności od Twojego poczucia humoru) – oraz że zawsze, od każdego nauczyciela, można się czegoś nauczyć, niezależnie od tego, jak dobre/złe ma się doświadczenia.

Rzecz w tym, że większość ludzi nie ma nieograniczonych funduszy, które może przeznaczyć na treningi NLP, więc znalezienie najlepszych możliwych treningów jest zadaniem najwyższej wagi. Zbadaj to dokładnie i bądź pewien, że dokonujesz właściwego wyboru. Słyszałam zbyt wiele historii o tym, jak ludzie wydali na treningi wielkie kwoty, wrócili z nich i mówią „Nie mam pojęcia, czego się nauczyłem”. To bardzo smutne.

Opowiem historię, dzięki której łatwiej będzie zrozumieć, co mówią inni. To prawdziwa historia. Mniej więcej pięć lat temu czekał mnie zabieg chirurgiczny naczyń krwionośnych w mózgu. Sprawa była bardzo poważna, więc chciałam mieć najlepszego lekarza na świecie. Badania zaprowadziły mnie do Kalifornii, do lekarza, który był pionierem w dziedzinie Neuroradiologii. Był twórcą technik oraz urządzeń, których potrzebowałam. Poszłam do niego omówić operację. Oświadczył, że byłabym dobrym kandydatem. Byłam pod WIELKIM wrażeniem nie tylko jego referencji, ale także wspaniałych manier. Zapytałam go: „Czy to pan będzie przeprowadzał operację?” Odpowiedział coś, co wywarło na mnie wrażenie większe niż cokolwiek w moim życiu. Powiedział: „Wiesz, Carolyn, w życiu każdego nauczyciela przychodzi moment, w którym zauważa, że ludzie, których uczył stają się od niego lepsi.” Było to najbardziej nieegocentryczne stwierdzenie, jakie kiedykolwiek słyszałam! Było to wtedy, kiedy powiedział mi, że operację przeprowadzą jego studenci. Był tego tak pewny, że z pełnym przekonaniem zgodziłam się, że to studenci będą mnie operować.

Dla trenera SENSEM treningu jest, aby uczestnicy go PRZEROŚLI. Będzie to naszym celem także w przypadku Twojego treningu, więc pewnego dnia możesz być lepszy od Rexa, o ile tak postanowisz.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie będzie przydatne.

Trzymaj się,