Jak wybierać trening NLP


W środowisku NLP-owskim dają się zauważyć silne emocje związane z tym, co jest „dobrym” treningiem NLP, a co jest „złym” treningiem NLP. Chcę się tutaj podzielić kilkoma myślami.

Myślę, że wielu ludzi ma możliwość uczestniczyć we wspaniałych treningach NLP, ale niektórzy opierają swoje decyzje na możliwie małej odległości i wygodnym terminie, przyjmując, że wszystkie treningi NLP Practitioner są takie same (w końcu mają tę samą nazwę). To może być wielki błąd!! Jest tak wielka różnorodność jakości i zawartości treningów, że wybór treningu na podstawie jedynie odległości czy terminu jest zdecydowanie złym rozwiązaniem. Najlepiej zdecydować, jakiego treningu potrzebujesz, a POTEM sprawdzić, jak tam się można dostać.

Jest wiele rozmaitych różnic filozoficznych i wielość rozmaitych wartości i przekonań otaczających treningi NLP. Ważnym rozróżnieniem jest spostrzeżenie, że nie ma „właściwego” czy „niewłaściwego” sposobu „uprawiania” NLP, chodzi tylko o to, że jedne ośrodki NLP mają rezultaty niż drugie. Ważne są rezultaty, jakie ma dany trener. Miarą trenera jest poziom absolwentów prowadzonych przez niego treningów. Nie to, ile lat działa. Nie to, ilu ludzi wzięło udział w jego treningach. Nie to, ile pieniędzy zarabia. Nie to, jak wspaniała jest jego strona internetowa. Nie to, ile artykułów czy książek napisał.

Liczy się to, jakie rezultaty odnoszą ludzie, którzy wzięli udział w jego treningu. Należy szukać treningu NLP, który jest „właściwy” dla nich, ponieważ każdy trening jest dopasowywany do innego rodzaju uczestników. Wszystko, czego trzeba, to kilka telefonów, sprawdzenie kilku referencji, być może nieco zwiedzania Internetu, i znajdziesz trening najwłaściwszy dla Ciebie.

Zrobiłam listę, na której umieściłam pewne rzeczy warte rozważenia przy poszukiwaniu właściwego treningu NLP. Zapraszam do dyskusji i czekam na sugestie, pomysły, uzupełnienia itp.

1. Najpierw jasno określ rezultat, dla którego chcesz wziąć udział w treningu. Co osiągnąć masz nadzieję? Bądź wobec siebie uczciwy. Czy chcesz posiąść moc? Czy chcesz pomagać ludziom? Czy chcesz przeprowadzić kilka zmian osobistych? Czy chcesz mieć certyfikat? Czy chcesz mieć lepsze umiejętności komunikacyjne, które pomogą ci w budowaniu kariery? Czy Twoja żona/mąż mówi Ci, że musisz się zmienić? Czy są jakieś sprawy, które które będzie lepiej rozwiązać w terapii indywidualnej? Czy chcesz mieć wpływ na innych? Czy chcesz być bardziej zmotywowany?

2. NIE wydawaj wszystkich ciężko zarobionych pieniędzy na trening NLP zanim dokładnie sprawdzisz co najmniej 3 lub 4 ośrodki treningowe.

3. Rozważ możliwość zapytania o referencje w grupie dyskusyjnej (np. alt.psychology.nlp – po angielsku) Ta grupa, tak jak i inne, bywa czasami dość seksowna. Zachęcam do zignorowania wszelkich negatywnych wiadomości i poszukania klejnotów (Twoja pierwsza lekcja NLP!). Wyślij list z prośbą o radę, na który trening powinieneś pójść i dlaczego. Przeczytaj odpowiedzi i zacznij sprawdzać ośrodki. Nie załatwi to wszystkiego, ale warto od tego zacząć.

4. Przeszukaj Internet w poszukiwaniu stron NLP. Przeczytaj całe strony/witryny, jeżeli masz na to czas, a szczególnie skup się na działach „o nas” oraz „nasza filozofia”. Zauważ, które strona internetowa „przemawia” do Ciebie i odpowiada Twoim powodom, dla których chcesz wziąć udział w treningu. Nie patrz ani na daty ani na miejsca treningów, dopóki nie wybierzesz ośrodka. Podjęcie decyzji na podstawie terminu lub miejsca gwarantuje trening nędzny lub najwyżej mierny. Pomyśl tylko – nie tylko zainwestujesz spore pieniądze i kawał Twojego czasu, ale także spędzisz od 4 do 20 dni z bardzo wpływowymi ludźmi – jakiego rodzaju ludzie chcesz, aby na Ciebie wpływali? Ludzie ci będą Ci pomagać w kształtowaniu sposobu, w jaki myślisz o NLP, o robieniu zmian, o interakcji z innymi… zajmiemy się tym dokładniej dalej w tym artykule.

5. ZADZWOŃ DO OŚRODKA w godzinach biurowych. Porozmawiaj z człowiekiem, który odbierze telefon. Jeżeli masz zostawić wiadomość, to jak szybko się z Tobą skontaktują? Wyślij e-mail. Jak szybko i jaką uprzejmą odpowiedź dostaniesz (żeby na pewno dostali – wyślij dwa)? Wyrób sobie zdanie. Czy uprzejmie odpowiadają na Twoje pytania? Podoba Ci się ich postawa? Czy ekscytuje cię perspektywa udziału w ich treningu? Czy używają NLP, żeby sprzedać Ci trening? Jeżeli tak, to podoba Ci się ten sposób? Czy czujesz, że Ci „sprzedają”, czy że rozważają Twoje potrzeby i starają się dopasować do nich konkretny program? Mają dużo energii czy mało energii? Te pytania pomogą Ci ocenić ich podstawowe umiejętności obsługi klientów. Jeżeli nie trafiłeś na dobrą obsługę klienta przez telefon, nie trafisz na dobrą obsługę klienta na treningu. Najczęściej ci sami ludzie, którzy rozmawiali z Tobą przez telefon, zajmują się logistyką przy treningach. Oznacza to, że jeśli są niechlujni lub spieszą się przez telefon, albo nie oddzwaniają, to samo będzie się działo podczas treningu. POWIEDZ ośrodkowi DLACZEGO czcesz wziąć udział w treningu NLP (z pytania 1). To bardzo ważne! Powinni móc jasno przekazać, czy będziesz w stanie osiągnąć podczas treningu założony rezultat, czy nie. Jeżeli nie będą mogli dopasować się do Twoich oczekiwań, zapytaj, czy znają inny ośrodek, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

6. A jak traktować liczbę dni, jaką trwa szkolenie? Są treningi na poziomie praktyka, które trwają od czterech do dwudziestu ośmiu dni! Cudo! Oto pewne wskazówki: Najogólniej mówiąc najdłuższe programy są bardziej „kawałkowane” („chunk down”), to znaczy podzielone na mniejsze kawałki serwowane w wolniejszym tempie. To, że są DŁUŻSZE nie oznacza, że nauczysz się więcej materiału. Na przeciwnym biegunie są krótkie programy (krótsze niż 5 dni) – te są bardziej oczywiste – jest pewien podstawowy zestaw umiejętności Praktyka, których nie da się dobrze nauczyć w tak krótkim czasie. Kluczem jest równowaga. W rozważaniach stawiaj jakość treningu przed jego długością. Weź pod uwagę liczbę godzin, ale tylko uzupełniająco, bo nie jest taka ważna. 14-dniowy program trwający codziennie od 9:00 do 21:00 ma około 140 godzin. 28-dniowy program z zajęciami od 9:00 do 16:00 i wolnymi weekendami trwa prawie tyle samo godzin. Jedne zajęcia mają szybsze tempo, inne wolniejsze.

7. Czy daje dobrą ZABAWĘ??? Wczoraj w rozmowie telefonicznej ktoś powiedział mi, że jego trening Praktyka był nudny… Trudno mi w coś takiego uwierzyć! Wiem, że nie chciałabym inwestować całych tych pieniędzy i czasu gdybym miała się cały czas nudzić! Jeżeli jest jedna rzecz, którą dało mi uczenie się NLP, to jest nią pozbycie się nudy na zawsze… Wprowadziłam w moje życie dużo więcej śmiechu i zabawy dzięki temu, że nauczyłam się „bawić” i „uczyć się tak jak dzieci” właśnie na moim treningu praktyka. Nauczysz się 300 razy więcej, jeżeli nauczysz się, jak ucząc się mieć z tego dobrą zabawę.

Bywa gorzej… Słyszałam o treningu NLP, gdzie ponad połowa czasu była poświęcona na skupianie uwagi na ludziach, którzy płakali i okazywali wszelkie rodzaje złych odczuć. Słyszałam także o treningach, na których uczestnicy obawiali się lub wręcz bali zadawać pytania! Wydaje mi się, że już doskonale umiemy czuć się małymi czy nieszczęśliwymi, to, czego potrzebujemy, to treningi uczące nas jak czuć się pewnym i pełnym życia!! 🙂

Zmiana zachowań może czasem być wyzwaniem, ale i tak powinna być radosnym doświadczeniem. Jeżeli w NLP nie chodzi o to, aby to coś szarego pomiędzy uszami tańczyło rokendrola, robisz to źle. Praktycy NLP powinni wnosić więcej radości i rozkoszy w życie własne i życie innych ludzi, a nie odkrywać wstyd, minione traumy, czy zranione wewnętrzne dziecko (Są to poważne sprawy i należy się z nimi zwrócić do profesjonalnego psychologa). Środowisko tworzone na treningu powinno być miejscem serdecznym, w którym czujesz się bezpieczny i u siebie, a nie pełnym strachu i obaw. Uczenie się NLP powinno być zachwycającym doświadczeniem wypełnionym śmiechem i radością, takim, które zapamiętasz na całe życie.

8. Wiele ośrodków chce być wszystkim dla wszystkich. Jest faktem, każdy ośrodek jest w jednych rzeczach lepszy niż w innych. Jedne są lepsze w uczeniu terapeutów, aby ich terapia była lepsza. Inne są lepsze w sprawianiu, że ludzie zmieniają siebie zamiast „stosować” NLP „na” innych. Inne są lepsze w uczeniu ludzi przekonującej komunikacji w biznesie. Jedne są lepsze w technikach. Inne są lepsze we wzorcach językowych. Jeszcze inne są lepsze w metodologii.

Zapytaj w ośrodku treningowym: W czym jesteście dobrzy? Jaka jest wasza specjalność?

9. Kim są wasi trenerzy? Pytaj także o trenerów gościnnych. Czy mają nowego trenera co kilka dni? Co się z nimi dzieje, odchodzą czy nadal pozostają w programie? Jest bardzo ważne, aby był jeden główny trener lub grupa trenerów, która jest obecna przez cały cykl treningów. Jednym z ważniejszych powodów jest to, że struktura zajęć może być zmieniana zgodnie z potrzebami grupy. Jeżeli co kilka dni jest nowy trener, program kursu będzie bardzo sztywny – bardziej jak w szkole czy na konferencji. Jeżeli grupa potrzebuje więcej czasu w wybranym obszarze, nie będą w stanie zmienić planu tak, aby to uwzględnić. To samo, jeżeli grupa jest szybka – trenerzy nie będą w stanie przyspieszyć pewnych tematów i spowodują masowe znudzenie. Dlatego upewnij się, że jest jeden główny trener lub grupa trenerów. Stażysta obecny na całym treningu według mnie nie wystarczy, bo nie ma wystarczającego doświadczenia, aby móc rozpoznać wzorce uczenia się poszczególnych uczestników. Płacisz za doświadczonego, wysokiej klasy trenera, a nie za stażystę z zaledwie kilkuletnim doświadczeniem.

10. Ile osób maksymalnie może być w grupie? Jest to ważne, ponieważ w grupie ponad trzystu osób prawdopodobnie nie otrzymasz wystarczającej osobistej uwagi, co wpłynie na uczenie się. Jaka jest optymalna liczba? (Moim zdaniem grupa na treningu certyfikacyjnym nie powinna być większa niż 45 osób, ale musisz rozsądzić to samodzielnie.)

Jak trener angażuje się w trening? Czy trener „wchodzi na scenę” i wygłasza swój wykład, a na przerwy wychodzi? Czy spędza czas z uczestnikami treningu podczas zajęć i po zajęciach. ? Czy uczestnicy mogą zadawać pytania? Jak pytania są traktowane? To niektóre z pytań, jakie należy zadać ośrodkowi szkoleniowemu NLP.

11. Bądźcie bardzo ostrożni wobec trenerów, którzy twierdzą, że wszystko ZAINSTALUJĄ w głowach i nie trzeba będzie nic robić. Gdyby to było możliwe, mógłbyś nauczyć się prowadzenia samochodu idąc na zajęcia, gdzie prowadzący zahipnotyzowłby cię, i skąd wyszedłbyś umiejąc prowadzić samochód. Czy wsiadłbyś do tego samochodu? Ja nie.

Choć hipnoza może pomóc pomóc uczyć się szybciej, jednak nie zastąpi prawdziwego ROBIENIA. Jeżeli słyszysz ludzi, którzy mówią „Świetnie się bawiłem, ale nie wiem, czego się nauczyłem” – jest to pierwsza wskazówka, że być może trening był prowadzony przez „Instalatora”.

Innym pytanie jest „Co konkretnie instalują?” Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są komunikaty ukryte? Jeżeli jesteś zaawansowany, weź egzemplarz oferowanych taśm i zanotuj – co opowiadana na taśmie historia sureguje w odniesieniu do trenera i do słuchacza. To pytanie da Ci dużo więcej informacji niż inne rzeczy, które możesz zrobić. Czy historie, metafory, bajki, polecenia prowadzą do samodzielnego uczenia się przez słuchacza i własnych odkryć czy służą wynoszeniu ego trenerów?

Niektórym się to nie spodoba, ale dobre opanowanie NLP zabiera więcej niż 4-20 dni treningu. Wymaga praktyki w prawdziwym świecie. Jest TONA materiału, który otrzymasz i będziesz używać podczas treningu i rzeczy, których dobre opanowanie zabierze pewien czas. Jest to normalny proces uczenia się. Trening jest początkiem, a nie końcem nauki.

Dużo więcej nauczysz się od trenera, który nauczy cię, jak się uczyć w nowy sposób, dzięki czemu wkroczysz w świat z nową umiejętnością uczenia się i wchłaniania materiału. W ten sposób stworzysz coś absolutnie trwałego, a nie po prostu poczujesz motywację, która z czasem wygaśnie.

12. W świecie NLP często się zdarza, że zasady NLP są redukowane do jakiejś formuły czy zestawu procedur czy kroków i zalecane jest po prostu ich wykonywanie. Jest to świetna metoda na marketing i zarabianie mnóstwa pieniędzy. Jest to też świetna metoda przeramowania wszelkiej odpowiedzialności za prawdziwe uczenie ludzi — rezultatem są ludzie, którzy chodzą i próbują wymyśleć „co zrobić gdy” albo „Która technika skutecznie naprawi to”. Osobiście wolę widzieć moich absolwentów, jak myślą rzeczy typu „Ciekawe jak łatwo mogę to osiągnąć?” albo „Jak fantastycznie mogę się dzisiaj czuć i ja bardzo to będzie zaraźliwe?” albo też „Jakie nowe, twórcze możliwości tutaj odkryję?”

Trening NLP powinien być skonstruowany w celu dobrego opanowania podstawowych zasad i idei, na których opiera się NLP – modelowania, modeli uczenia się, języka i postawy. Dlaczego? Dlatego, że są to sprawy, których brakuje, gdy uczysz się NLP z książki lub z taśm. Uczenie się informacji czy zestawu technik można osiągnąć dzięki produktom ana rynku – a tych wszędzie pełno. Po co zatem marnować czas i pieniądze na trening, który w zasadzie tylko przeleci to wszystko, o czym już czytałeś? Zamiast tego spędź czas na treningu ośrodka, który to rozumie i tworzy doświadczenia, w których gwałtownie się rozwiniesz!

13. Wspaniałym pytaniem, które można zadać ośrodkowi wystawiającemu certyfikaty jest: Co się dzieje gdy ktoś nie dostaje certyfikatu, a chce go dostać? Czy ma dopłacić i wziąć udział w dalszych treningach? Wiele ośrodków po prostu wystawia certyfikaty każdemu, kto zapłaci za trening. Sprawdź, jaki mają standard. Czy dają certyfikat każdemu? Ilu ludzi w zeszłym roku nie dostało certyfikatów i dlaczego? Odpowiedź może być bardzo znacząca.

14. Ekologia jest pojęciem często błędnie rozumianym w środowisku NLP. Wygląda na to, że każdy na swój sposób rozumie ekologię i to, dlaczego jest ważna. Uważam, że to bardzo ważne, ponieważ ludzie czują duży respekt przed siłą technologii i mogą od razu zobaczyć potencjalną możliwość nadużyć. Mimo że jest z tym ciągle mylona, ekologia nie ma nic wspólnego z byciem miłym. Chodzi o rozważenie całego systemu zanim wpłynie się na niego kierując go w jakąś stronę. Oznacza to podróż w przyszłość. Oznacza to, że znasz rezultat i możliwe implikacje ZANIM zaczniesz komuś mieszać w głowie.

Słyszałam o trenerze, który (przed całą grupą) przeprowadził osobę, która chciała rzucić palenie, przez trwające PIĘĆ godzin sześciostopniowe przeramowanie (z przerwą na lunch), a na koniec człowiek porzucił trening opowiadając, jak to nie może uciszyć głosów, które gadają mu w głowie. Trener powiedział grupie, że nie był „gotowy” do zmiany!!!! To NIE JEST ekologia. To ktoś, kto nie wiedząc dokąd idzie wszedł do lasu i zgubił się (zgaduję, że we własnych sprawach i planach). Zapytaj ludzi, z którymi rozmawiasz, o ekologię i sprawdź, co powiedzą.

15. KUP wydane przez nich taśmy i porównaj je. Jeżeli nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy, trenerzy zwykle oferują kasetę lub zestaw dwóch kaset za kwotę nie przekraczającą 20 dolarów. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, kup dłuższy kurs. Taśmy pozwolą Ci doświadczyć stylu trenerów i lepiej ocenić, jak będzie Ci się podobać (lub nie podobać) faktyczny trening.

16. Jeżeli ośrodek prowadzący treningi uznasz za właściwy, wykonaj następny krok i poproś o kilka numerów telefonów lub adresów e-mail ich klientów. ZADZWOŃ lub NAPISZ do nich. Zapytaj, co im się podobało w treningu i co robią inaczej w wyniku treningu. Czego się nauczyli i jak to na nich wpłynęło? Jak dawno temu wzięli udział w treningu i jakie rezultaty nadal uzyskują? Co myślą o charakterze trenera czy trenerów? Z jakimi jeszcze trenerami NLP mieli do czynienia? Czy mogą porównać trenerów, których rozważasz?

Zdumiewa mnie jak wielu ludzi zapisuje się na treningi NLP nie sprawdzając referencji. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że ośrodek nie poda telefonów niezadowolonych klientów – to prawda. Jednak z pewnością zauważysz olbrzymią różnicę pomiędzy referencjami dotyczącymi różnych ośrodków, a to pomoże Ci zdecydować, gdzie odbyć trening. Jeżeli ośrodek będzie niechętny lub odmówi podania referencji, zapomnij o nim.

Sprawdź także referencje trenera. Są „trenerzy”, którzy ogłaszają się w Internecie, a nawet nie odbyli żadenego treningu NLP! NLP uczyli się z książek i nadali sobie tytuł trenera NLP. Niektórzy powiedzą, że mają certyfikaty, ale kiedy zapytasz, gdzie się uczyli i u kogo, nie odpowiedzą. Unikaj tych, którzy odmawiają podania informacji o tym, gdzie i u kogo się uczyli.

Podsumowując: Pragnę powiedzieć, że jest oferowanych sporo wspaniałych treningów, rozmaitych i unikalnych. Wybierz trenerów i ośrodki, które cenią uczenie się – które będą Ci pomagały uczyć się i rozwijać. Wybierz ośrodek, który pasuje Ci najbardziej, odpowiada Twojemu stylowi życia i rezultatom, jakie zamierzasz osiągnąć w wyniku treningu.

Według mnie NLP nie dotyczy tego, żeby mieć na wszystko gotową odpowiedź, tylko tego, żeby umieć zadawać pytania wyższej jakości. To jest artyzm – koncertowo współgrające umiejętności. Dobry Praktyk jest nienasyconym uczniem, kimś, kto nigdy nie twierdzi, że zna wszystkie odpowiedzi, ani kimś, kto wymachuje certyfikatami, jakby były dowodem, że wie wszystko, co można wiedzieć o NLP. NLP nie jest magiczną pigułką o sześciu stopniach. Nie ma czegoś takiego jak „zmiana życia”, bo życie nie jest zastygłe, jest procesem. Tym, co istnieje, jest sposób ciągłego wzrostu, uczenia się i zmiany każdego dnia naszego życia, uzyskiwania po drodze tego, czego pragniemy, i poruszania się w kierunku, w jakim chcemy się poruszać. Chodzi o to, by być szczęśliwym i zdawać sobie sprawę, że to my jesteśmy autorami tego, czego doświadczamy w życiu. 

Wierzę, że uznacie to za interesujące. Oczekuję na komentarze.

Carolyn Sikes jest Prezesem IDEA Seminars, Inc. w Brookfield w stanie Wisconsin. Jest certyfikowanym Praktykiem NLP, Mistrzem Praktykiem NLP oraz ma tytuł „Design and Training Specialist” w dziedzinie Design Human Engineering ™. Dzwoń do Carolyn do USA na numer 1-800-REX-SIKES, jeżeli tylko chcesz zadać jakieś pytania (po angielsku).