Mądrości ludowe kobiet i mężczyzn


Mądrości ludowe mężczyzn i kobietFrank Farrelly

(Frank Farrelly, źródło: blog Nicka Kempa, www.nickkemp.com/blog)
Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, czy przyznajemy się przed sobą samymi, czy nie, każdy chcąc nie chcąc ma swoje własne zestawy przekonań. Pomagają one organizować doświadczenia, są szkłami, przez które postrzegamy świat. Niektóre z nich są bardziej ogólne, inne bardziej szczegółowe. Większość z poniższych stwierdzeń pochodzi od moich kolegów klinicystów, z rozmów z przyjaciółmi (zarówno kobietami, jak i mężczyznami, w momentach szczerości).
Każdy ma swój własny zestaw przekonań na temat drugiej połowy ludzkości, na temat płci przeciwnej. Zanim przeczytasz to, co poniżej, kształcącym doświadczeniem może być napisanie 10 spostrzeżeń albo przekonań czy też porad dotyczących płci przeciwnej, które ci wpojono, mądrości od rodziców i przyjaciół, które po prostu zebrałeś w ciągu swego życia. Napisz je w prostych zdaniach oznajmujących, najlepiej używając takich słów, jak ‘zawsze’ oraz ‘nigdy’.

A. Mądrości Kobiet

1. Wszyscy mężczyźni to zwierzęta. (jeśli nawet nie wszyscy są zwierzętami, prawdziwa kobieta potrafi nawet z mięczaka wypuścić bestię.)
2. Mężczyźni to mali chłopcy w długich spodenkach.
3. Jedyna różnica pomiędzy mężczyzną a chłopcem to cena jego zabawek.
4. Mężczyźni są naprawdę beznadziejni, jeśli chodzi o psychologiczne i seksualne rozumienie kobiet (łatwo ich uwieść, nie rozpoznają, kiedy kobiety udają orgazm)
5. Mężczyźni to romantycy, kobiety to realistki (Przykład: badania wykazały, że po trzeciej randce kobieta zaczyna postrzegać mężczyznę jako potencjalnego męża, rozważając za i przeciw, jego zalety i wady),
6. Kobiety są bardziej wprawne, zręczne i mądrzejsze w komunikacji,  z natury komunikują się pośrednio, domyślnie, skrycie (przykład: ‘Wielki wspaniały Ty, zaopiekujesz się biedną malutką mną?’ I tak określają role, które obowiązują potem przez pół wieku!)
7. Mężczyźni myślą dwiema głowami, kobiety jedną (por.  klientka: „Sprawiam, że mężczyzna musi czołgać się przez gąszcze jeżyn, aby mnie zdobyć”. Mama klientki „Czy to nie zabawne, jak natura ogłupia mężczyzn, żeby nas poślubili?”)
8. Mężczyzn kręci to, co widzą (stąd wielomilionowe przemysły: kosmetyków, mody i odzieżowy – włączając w to staniki i gorsety. (por. Reay Tannahil „Sex in History”)
9. Mężczyźni mają tylko jedno na myśli.
10. Największym źródłem cierpień kobiet są mężczyźni. (Znajoma F.F.: „Frank, to nie jest kobieca pokręcona percepcja! To prawo fizyki albo coś takiego!”). Drugim największym źródłem cierpień są ich matki.
11. Gdyby tylko mężczyźni i chłopcy robili to, o co ich matki, żony i kochanki proszą, prowadziliby bardziej regularny tryb życia, lepiej by się odżywiali, nie paliliby ani nie pili alkoholu, jedliby sałatki, żyli dłużej i mieli zdrowsze jelita. (Podsumowanie narzekań klientki na temat jej męża, ojca i synów…)
12. Kobieta musi grać przed mężczyzną trudną do zdobycia (ojciec: „ścigałem twoją mamę, aż mnie capnęła”. Matka do koleżanki F.F. – psychologa: „Nigdy nie uciekaj zbyt daleko!”).
13. Kobiety konkurują z kobietami i są w stosunku do nich bardzo nie-fair, gdy chodzi o mężczyzn. (Klientka)
14. Kobiety to drapieżniki – ale mądra kobieta sprawia, aby to mężczyzna ją gonił i upolował. Mądre kobiety wybierają swego własnego „myśliwego” i zostawiają mu „umowne znaki” i „tropy”, aby sprawnie za nimi podążał.
15. To niesprawiedliwe: Kobiety się starzeją, a mężczyźni wyglądają coraz dostojniej (klientka szlocha przed F. F.).
16. Świat jest pełen starzejących się kobiet (1986 Perth, Australia, piękna 44-letnia klientka do F.F.)
17. Wszyscy fajni mężczyźni są już żonaci – pozostali to jak resztki z nędznej garażowej wyprzedaży: maminsynki, wieczni kawalerowie, pijacy i narkomani, odrzuceni przez inne kobiety i mięczaki. (podsumowanie klientki F.F. – profesjonalistki)
18. Każdy mężczyzna ma jakiś defekt.
19. Mężczyźni z wiekiem staja się starymi obleśnymi fagasami.
20.  Mężczyźni postrzegają kobiety tylko jako obiekty seksualne.
21. Mądra kobieta nigdy nie mówi mężczyźnie wszystkiego, co wie. (Znajoma)
22. Kobieta może być silna, ale nigdy nie może wyglądać na silniejszą od mężczyzny, którym jest zainteresowana. (Znajoma F.F.)
23. Mężczyzna zaczyna interesować się kobietą, która jest nim zainteresowana. (Znajoma F.F)
24. Podczas seksu kobieta może konstruktywnie zająć się np. planowaniem kolejnej listy zakupów w warzywniaku.
25. Mężczyzna nie musi kupować krowy, jeśli ma już mleko za darmo (klientka F.F.– farmerka do swej aktywnej seksualnie córki. )
26. To jest świat mężczyzn. (Ann Landers)
27. Mężczyźni trzymają wszystkie atuty w ręku.
28. Są dobre dziewczynki i złe dziewczynki.
29. Nie wyglądaj ładnie, wyglądaj olśniewająco! (matka do córki).
30. Zawsze gdy wychodzisz, nawet do warzywniaka, zrób się na bóstwo, bo nigdy nie wiesz, kogo spotkasz. (Matka znajomej).
31. Jeśli mężczyzna ci się nie podoba, a zaprosi cię na randkę, idź z nim mimo to, bo może mieć interesujących kumpli, którzy ci się spodobają. (Matka znajomej)
32. Mężczyzna nigdy nie robi tego, co chcesz, jeśli myśli, że go do tego zmuszasz. (Znajoma F.F.)
33. Kobieta jest zawsze o jednego mężczyznę od dobrobytu.
34. To nie są kawały o mężczyznach, to są najprawdziwsze prawdy! (Koleżanka z Niemiec)

B. Mądrości mężczyzn

1. Nie ma darmowego seksu ani darmowych obiadów!
2. Duże cycki mały mózg.
3. Cipa (…) jest wszystkim – najwspanialszym doświadczeniem. „Kobiece uda są filarami bram piekielnych” (Św. Augustyn z Hippo)
4. Mężczyzna przepłynie ocean rozszalały sztormem, wyrąbie drogę w pierwotnej puszczy, przeprawi się przez rwącą rzekę i przedrze przez dzikie góry, aby złożyć swoją sławę, majętność i najświętszy honor u stop swojej pani – po to tylko, by choć raz pociągnąć nosem. (kolega do Franka Farrelly’ego zahipnotyzowany obrazem pięknej kobiety: „Ja bym  przeciągnął moje jaja przez hektar tłuczonego szkła tylko żeby powąchać’)
5. Strefą erogenną kobiety jest jej ucho (mężczyzn kręci to, co widzą – kobiety to, co słyszą)
6. Mężczyźni są fizycznie silniejsi od kobiet i maja więcej kasy (kobiety za to są seksualnie atrakcyjniejsze i „górują moralnie” nad mężczyznami)
7. Czego każda kobieta chce? Odpowiedz: Wieeeęceeeeeej kasy, skupiania uwagi tylko na niej, kontaktu wzrokowego, pochlebstwa, itd.
8. Słowne pieszczoty powodują, że kobieta tam w dole robi się wilgotna.
9. Kobiety nie grają pełną talią kart, wiosłują z tylko jednym wiosłem w wodzie, zawsze brakuje im jednego dnia i jednego dolara, mają nieodłożoną słuchawkę, światło się świeci, a nikogo nie ma w domu, zaś ich winda nie dojeżdża na najwyższe piętro (Jim Bauman do Franka Farrelly’ego)
10. Kobiety są irracjonalne, dokładnie takie są, mają w głowach tylko ciuchy, głupoty i duperele. (z My Fair Lady)
11. Nie ma czegoś takiego jak zły seks, jest tylko dobry, lepszy, najlepszy!
12. Kobiety kłamią, mężczyźni są szczerzy.
13. Kobiety plotkują; mężczyźni wymieniają rzetelne informacje i sprawdzone dane o konkurencji.
14. Kobieta potrafi zagderać mężczyznę do uchlania i na śmierć.
15. Jedne kobiety bawią się twoim fiutem, inne rozwalą ci jaja. (Zraniony, wściekły klient do Franka Farrelly’ego)
16. Wszystkie kobiety to manipulatorki.
17. Czego pragnie każda kobieta? „Tyle samo władzy nad swym mężem ile nad kochankiem.” (Chaucer)
18. Kobiety to małe dziewczynki, które chcą wyjść za mąż, chcą by nieść je przez życie (a propos finansów) „na barana” i chcą bawić się w „dom”  swoimi lalkami (dziećmi).
19. Wszystkie kobiety pragną być mamusiami bardziej niż żonami.
20. Kobiety mają większą potrzebę bycia matkami niż mężczyźni bycia ojcami (John Farrelly do Franka Farrelly, lat 16)
21. Dla kobiety największym afrodyzjakiem jest władza jej mężczyzny (pieniądze, status, talent, pozycja w organizacji, na uczelni, w biznesie) -Znajoma F.F.
22. Kobiety używają mężczyzn jako obiektu sukcesu – system sztucznego podtrzymywania życia dla ich książeczki czekowej (Znajoma F.F.).
23. „Piekło nie zna takiej furii jak kobieta wzgardzona” (Eklezjastyk) więc lepiej miej pewność, że twoja kobieta jest szczęśliwa, inaczej ona stworzy ci piekło na ziemi.
24. Przy kobiecie czy po wódce i filozof będzie głupcem! (Maciej C.) Inna wersja: Tyłek kobiety i szklanka whisky zrobiły z wielu facetów końskie dupy. (kumpel – myśliwy)
25. Higamus hogamus kobiety monogamistki, mężczyźni poligamiści (Ogden Nash).
26. Mężczyzna może jeść filet mignon co wieczór przez rok, a potem nagle zechce odmiany – na przykład nagle ogarnie go ciekawość, jak będzie smakował soczysty hamburger. (Larry Sears, 1995, Men’s Sexual variety needs)
27. Kobieta najpierw prosi cię abyś okazał swoją wrażliwość, a za chwilę czujesz jak wgryza się w twoje miękkie miejsca. (klient do Franka Farrelly’ego, jego dziewczyna narzekała, że niedostatecznie wyraża emocje).
28. Dla mężczyzny idealna kobieta to piękna, wysmakowana nimfomanka mieszkająca w wolnym od opłat mieszkaniu położonym nad sklepem monopolowym jej tatusia! (Jim Bauman)
29. Kobiety są jak motocykle: piękne, drogie, ostra jazda – i wymagają starannej obsługi, bo potrafią mocno poranić. Szybkie.
30. Dla kobiety mężczyzna jest furtką w przyszłość. (Koleżanka z Australii)
31. Najwspanialsza męska logika nigdy nie pokona sprytnego umysłu kobiety. (znajoma z Francji)
32. Za każdym razem, gdy kobieta brzmi rozsądnie, okazuje się, że używa jakiegoś bardzo sprytnego przeramowania… (Kolega z Holandii)
33. „Tajemnico – twe imię Kobieta”. Kobiety są podstępne (por. jak flirtują podstępnie, nieśmiało i delikatnie uwodząc (siadają blisko mężczyzny, kontakt wzrokowy, zwracają uwagę tylko na niego; doskonale obchodzą się z ‘wrażliwym męskim ego’ swej ofiary.) Przykład: studentka trzykrotnie ocierająca swą lewą pierś o mój prawy łokieć mówi: ‘Jesteś najbardziej stymulującym mężczyzną, jakiego spotkałam w życiu’
34. Jak złamać kobiecy kod zachowania:
a) traktuj ją jak osobę, rozmawiaj z nią, miej dobry kontakt wzrokowy, nawet posprzeczaj się z nią trochę – tylko nie za bardzo.
b) drocz się z nią, ‘Terapia Prowokatywna to piorunujący sposób, aby uwieść kobietę!’ – kolega do FF)
35. Kto umiera mając więcej zabawek, ten wygrał.
36. Jeśli ty to możesz zrobić, ja też mogę!
A: wersja dobra: „Jeśli inni to zrobili, dlaczego nie mogę i ja?” (Św. Augustyn)
B: wersja zła: „Cokolwiek ty zrobisz, ja potrafię zrobić lepiej” (z „Annie Get Your Gun”)

Nick Kemp

C. Mężczyźni – Kobiety, sprawy zasadnicze

a. Kobiety wiecznym lękiem jest zostać porzuconą (przez mężczyznę).
b. Kobieta płaci seksem za miłość. Mężczyzna płaci miłością za seks. (Oboje chcą tego samego – miłości i seksu – tylko w odwrotnej kolejności. Stąd odwieczna walka płci)
c. Kobiet
a została przez Boga czy ewolucję umieszczona na tym świecie, aby umoralniać, uszlachetniać i ulepszać mężczyznę.
d. Mężczyźni to podglądacze, kobiety to ekshibicjonistki. (psychiatra – przyjaciel F.F.)
e. Życie jest gorące, lepkie i wilgotne.
g. Kobiety potrzebują powodu, by zdecydować się na seks, mężczyźni potrzebują tylko miejsca. (Billy Crystal w filmie „The City Slickers”)f. Życie rozmywa nasze teoretyczne paradygmaty.
h. Gdy mężczyźni się żenią, oczekują, że kobiety pozostaną takie same, ale one tego nie robią. Gdy kobiety wychodzą za mąż, oczekują, że mężczyźni się zmienią, ale oni też tego nie robią. (kolega  z Australii)
Nick Kemp poprowadzi w dniach 9-12 listopada warsztat Provocative Change Works for Business w Warszawie. Szczegóły (i okazyjna cena): TUTAJ!